Zabytki miast Polski – co warto zobaczyć w polskich miastach

Z roku na rok coraz częściej celem wakacyjnych (i nie tylko!) podróży jest Polska. Chociaż temperatury w naszym kraju są znacznie mniej zachęcające niż np. w słonecznej Italii czy w Portugalii, rynek turystyczny w Polsce szybko i dynamicznie się rozwija. Nic dziwnego – mamy w Polsce przecież mnóstwo niezwykłych obiektów, które naprawdę warto zobaczyć! Chcesz wiedzieć więcej, jakie są najważniejsze zabytki miast Polski? Sprawdź sam, czy znasz wszystkie atrakcje turystyczne swojego kraju!

Warszawa i Kraków – królewskie miasta. Najważniejsze zabytki miast Polski

Nieodłącznym elementem każdej podróży po Polsce muszą być wizyty w Krakowie lub w Warszawie. Każde z tych dwóch miast odegrało niebagatelną rolę w historii naszego kraju, więc nic dziwnego, że do dnia dzisiejszego możemy podziwiać ślady minionych epok. Jeśli wybierasz się do Krakowa, koniecznie musisz odwiedzić Wawel. To siedziba polskich królów, górująca nad krakowskim Starym Miastem. Możemy oglądać tam Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec czy Zbrojownię. Na Wawelu znajdują się również przepiękne arrasy i wiele drogocennych dzieł sztuki, w tym Zbiory Lanckorońskich. Wawel to także miejsce pochówku polskich królów i innych ważnych dla naszej historii osobistości a tutejsza katedra wprawia w zachwyt. W Krakowie warto również przespacerować się po Rynku Głównym i zobaczyć m.in. Sukiennice, Barbakan czy Bazylikę Mariacką.

Najważniejsze zabytki Warszawy – co trzeba zobaczyć?

Tymczasem w Warszawie czeka na nas znajdujący się w centrum Starego Miasta Zamek Królewski – kolejna siedziba dworu królewskiego. Pięknym wnętrzom towarzyszą jeszcze bardziej zachwycające obrazy – to właśnie tu możemy podziwiać m.in. dzieła Rembrandta czy Canaletto. Warszawa, podobnie jak Kraków i każde inne, większe miasto w Polsce to dynamiczne połączenie historii i nowoczesności. Oprócz historycznej Starówki z Zamkiem Królewskim, Archikatedrą św. Jana Chrzciciela i Pałacem Prezydenckim możemy tu oglądać także np. Pałac na Wyspie w pięknym Parku Łazienkowskim. Do głównych zabytków Warszawy zaliczany jest także Pałac Kultury i Nauki, znajdujący się w samym centrum stolicy. Możemy wybrać się tam na taras widokowy i zobaczyć piękną panoramę miasta.

Zabytki miast Polski – to dopiero początek!

Oczywiście, to dopiero początek. Właściwie każde większe miasto w Polsce oferuje turystom mnóstwo atrakcji. W Gdańsku niejednego turystę zachwyci na pewno tajemnicza, ale tętniąca życiem ulica Długa i miejscowy Żuraw. We Wrocławiu warto zobaczyć m.in. Ostrów Tumski i ogromny Rynek. W Toruniu możemy oglądać m.in. Zamek Krzyżacki i Dom Mikołaja Kopernika a z kolei w stolicy Wielkopolski – Poznaniu nie można przejść obojętnie obok Ratusza ze stukającymi się, słynnymi, poznańskimi koziołkami. Najważniejsze zabytki miast Polski można by wymieniać i wymieniać… Nic dziwnego, że z roku na rok nasz kraj staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznych podróży. Sprawdź sam, może w Twoim regionie również są miejsca, o których do tej pory nie miałaś/eś pojęcia?