Główne atrakcje w Poznaniu – co warto zobaczyć?

Poznań jest stolicą Wielkopolski. Jako jedno z większych miast Polski wyróżnia się pod względem kulinarnym i historycznym. Znajdziemy w nim wiele atrakcji, zarówno naukowych, jak i sportowych czy gastronomicznych.

Stary Rynek w Poznaniu

Poznański Stary Rynek jest 3 co do wielkości rynkiem Polski. Większe są jedynie warszawski i wrocławski. Jest zbudowany na planie kwadratu. Wyróżnia się urokliwymi, kolorowymi kamienicami oraz pięknymi fontannami. W centrum znajduje się Ratusz. Zabytek ten sięga czasów renesansu. Szacuje się, że został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Codziennie dokładnie w południe można zobaczyć zgromadzony przed nim tłum. Należą do niego głównie dzieci w wieku szkolnym, ale także turyści i starsi mieszkańcy. Dzieje się tak dzięki Koziołkom, które równo o godzinie 12 na niewielkiej platformie nad zegarem pojawiają się dwa trykające się koziołki. Pokaz trwa kilka minut i codziennie jest witany aplauzem.

Będąc na Rynku warto odwiedzić Rogalowe Muzeum Poznania. Poznamy w nim historię Rogala Świętomarcińskiego – symbolu miasta, będziemy mogli wziąć udział w warsztatach jego wypiekania a także spróbować nasz wyrób i zaopatrzyć się w słodkie upominki dla bliskich.

Stary Rynek za dnia gości turystów w licznych restauracjach, a nocą zachęca do udziału w zabawach tanecznych. Oferta dyskotek i pubów oraz barów jest bardzo szeroka. W Poznaniu znajduje się wiele lokali gastronomicznych czynnych w godzinach nocnych i równie dużo klubów z muzyką dopasowaną do indywidualnych zamiłowań gości.

Atrakcje sportowe

W Poznaniu znajduje się wiele obiektów oferujących ciekawe propozycje ruchowe. Znajduje się tutaj wiele siłowni, zarówno zewnętrznych jak i w zamkniętych salach, basenów, kortów tenisowych. Dużą popularnością cieszą się ścianki wspinaczkowe czy Jump Arena pozwalająca na wyskakanie swoich emocji na trampolinach.

Warte uwagi są Termy Maltańskie. Są one czynne przez cały rok. Mamy tutaj do dyspozycji baseny sportowe, aqua park z licznymi zjeżdżalniami, atrakcjami wodnymi i strefą relaksu oraz świat saun. W gorące dni możemy cieszyć się basenami zewnętrznymi oraz barami znajdującymi się na terenie obiektu.

Świat przyrody

Jeżeli lubimy przebywać blisko natury możemy spędzić czas w pięknych parkach znajdujących się w każdej dzielnicy Poznania. Swoim pięknem zachwycają Park Botaniczny oraz Dendrologiczny. W Parku Wilsona dodatkową atrakcją jest Palmiarnia, która w swoim wnętrzu prezentuje egzotyczne rośliny i zwierzęta. Na Cytadeli oprócz pięknych okazów natury możemy podziwiać również rzeźby artystki Abakanowicz, liczne pomniki i muzea upamiętniające waleczność Poznaniaków w czasie II wojny światowej.

Miejscem odwiedzanym zazwyczaj przez ludzi młodych są oba brzegi Warty. Latem czuć tam rozpalane grille, słychać muzykę dochodzącą z Kontenerów oraz widać przepływające po rzece statki turystyczne. Znajduje się tam również plaża oraz kilka stoisk gastronomicznych.

Myśląc o przyrodzie nie możemy pominąć poznańskich zoo. Jeżeli chcemy poświęcić cały dzień na podziwianiu egzotycznych zwierząt wybierzmy się do Nowego Zoo. Kusi ono bogatą fauną i florą, nowoczesną słoniarnią oraz zagrodą tygrysów, a także krótką kolejką – Maltanką, która przewiezie nas po głównych atrakcjach ogrodu. Mając do dyspozycji mniej czasu możemy udać się do Starego Zoo. Znajdziemy tutaj znacznie mniej gatunków zwierząt, ale za to spędzimy świetnie czas z małymi dziećmi lubiącymi bawić się na placach zabaw.

Poznań wychodzi naprzeciw turystom w każdym wieku. Znajdziemy tu liczne zabytki, atrakcje ruchowe i gastronomiczne. Najwięcej dzieje się tu latem, ale w żadnej porze roku nie będziemy się nudzić.