Gdańsk – informacje o mieście, najważniejsze atrakcje

Gdańsk to miasto na północy Polski, na terenie województwa pomorskiego. Leży ono nad samym Morzem Bałtyckim. Ma ono ponadtysiącletnią historię, na przestrzeni której kształtowały je różne kultury. W okresach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, było to największe miasto, które posiadało prawo, które uczestniczyło w przebiegu wyboru nowego króla.

Gdańsk współcześnie – najważniejsze atrakcje

Współcześnie prezydentem Gdańska jest Aleksandra Dulkiewicz. W mieście około 52 tysięcy podmiotów, prowadzi rożnego typu, działalności gospodarcze. Co roku w Gdańsku organizowane jest mnóstwo imprez, które mają na celu m.in. popularyzację miasta. Do najbardziej popularnych należą targi branżowe oraz koncerty.

W Gdańsku znajduje się kilka bardzo popularnych galerii handlowych, w tym: Forum Gdańsk, Galeria Bałtycka i Galeria Handlowa Madison. Ponadto warto wspomnieć o 14 szkołach wyższych, które działają w mieście. Sześc z nich to szkoły państwowe (Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Muzyczna). Dzięki temu, Gdańsk to miasto uniwersyteckie, można tam spotkać wielu studentów z całego kraju oraz zza granicy.

Atrakcje turystyczne w Gdańsku

Z uwagi na to, że Gdańsk leży nad morzem Bałtyckim, jest to miasto popularne wśród turystów. Zwykle w miesiącach letnich, panuje bardzo atrakcyjna i przyjemna pogoda, sprzyjająca urlopom. W Gdańsku znajduje się wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Przede wszystkim warto zwiedzić Główne Miasto – można tam zobaczyć bardzo cenne zabytki.

Ponadto warto udać się do Złotej Bramy, a następnie na Ulicę Długą, która prowadzi na Długie Pobrzeże. Drogą tą, można dotrzeć do tzw. Gdańskiego Żurawia, czyli dźwigu, który znajduje się w Narodowym Muzeum Morskim. Podczas zwiedzania, warto także zwrócić uwagę na Ratusz Miejski, Bazylikę Mariacką oraz Długi Targ. Tam znajduje się niezwykle charakterystyczna dla miasta Fontanna Neptuna. Nieopodal mieści się Dwór Artusa, miejsce, w którym w przeszłości spotykali się kupcy oraz politycy i inne ważne osoby.

Wiele osób, które udają się do Gdańska, obowiązkowo zwiedzają Katedrę Oliwską. Pochodzi ona z XII wieku. Nieopodal znajduje się ogród przyklasztorny. Pomiędzy zwiedzaniem atrakcji, a odpoczywaniem na plaży, warto się udać do ogrodu zoologicznego W Gdańsku Oliwie. Przebywa tam wiele egzotycznych zwierząt, które są bardzo rzadko spotykane. Dodatkową atrakcją jest małe zoo, w którym dzieci mogą spędzić czas z mniejszymi, bezpiecznymi zwierzętami, które nie zrobią im żadnej krzywdy.

Nas morzem można też znaleźć wiele atrakcji, które nawiązują do okresu II Wojny Światowej np. Westerplatte, czyli znany symbol najazdy hitlerowskiego oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża. Ważnym miejscem, jest także Twierdza Wisłoujścia oraz Port Północny.

Gdańsk to niezwykle interesujące miejsce, które pozwala na ciekawe i aktywne spędzenie czasu. Podczas wizyty na Pomorzu, każdy z pewnością znajdzie idealne dla siebie atrakcje, dzięki którym wakacje będą z pewnością udane.