Co warto zobaczyć we Wrocławiu: 10 najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych

1. Ostrów Tumski (Wyspa Tumska)
Jest to najstarsza część Wrocławia. Otoczony rzeką Odrą stary ogród, który zapoczątkował miasto, posiada wspaniałe zabytki architektury. Jana Chrzciciela, odnowiona po wojnie, oraz kolegiata św. Krzyża i św. Znajduje się tu również Muzeum Archidiecezjalne, które od ponad 100 lat gromadzi dzieła sztuki sakralnej, m.in. słynną księgę Henrykowa z XIII-XIV w., w której znajduje się pierwsze zdanie napisane w języku staropolskim (w 2015 r. dokument został wpisany na Listę Pamięci Świata UNESCO). Tylko tutaj, o zmroku, możemy znaleźć ulicznego robota, który oświetla stare gazowe latarnie.

2) Rynek
Rynek, dawny średniowieczny rynek, to serce Wrocławia, pełne życia o każdej porze dnia i nocy. W jego centrum znajduje się budynek w Sukiennicach i ratusz, unikalny na skalę europejską zabytek o architekturze gotyckiej i renesansowej. W ratuszu, dawnej siedzibie władz miasta, mieści się dziś Muzeum Miejskie Wrocławia. Przed wschodnią fasadą znajduje się wierna kopia średniowiecznego pręgierza, a przed zachodnią fasadą pomnik poety Aleksandra Fredry. Rynek otoczony jest pięknymi budynkami należącymi do burżuazji. Kolejna atrakcja turystyczna znajduje się bardzo blisko Rynku: Nadodrze to stara dzielnica rzemieślnicza. Dzielnica staje się coraz piękniejsza i przyciąga turystów swoją wyjątkową atmosferą.

3. Dzielnica Czterech Świątyń
Dzielnica Czterech Świątyń jest częścią Starego Miasta i znajduje się pomiędzy ulicą Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja. W dzielnicy znajdują się cztery świątynie różnych kultów, bardzo blisko siebie. Są to: kościół prawosławny, kościół rzymskokatolicki, ewangelicko-luterański kościół wyznania augsburskiego i synagoga. W powiecie istnieją dwa szlaki turystyczne: kulturalny i historyczny. Ponadto, w okolicy znajdują się liczne hotele, kawiarnie, galerie, puby, kluby muzyczne.

4. Pałac Królewski z barokowym ogrodem
Jest to siedziba nowoczesnego Muzeum Historycznego. W muzeum można zapoznać się z historią miasta, dzięki wystawie “1000 lat Wrocławia” oraz zwiedzić królewskie apartamenty.

5. Główny budynek Uniwersytetu Wrocławskiego
Jest to główny budynek najstarszej wrocławskiej uczelni, założonej 300 lat temu. Znajduje się on w kompleksie budynków w stylu barokowym, składającym się z dawnej szkoły jezuickiej i kościoła. W budynku tym mieści się m.in. Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Tutaj znajduje się perła dolnośląskiego baroku: Sala Leopoldina oraz Oratorium Marianum, gdzie od 200 lat odbywają się koncerty wybitnych muzyków. W obserwatorium astronomicznym w Wieży Matematycznej znajdują się stare instrumenty robocze, na przykład czternastowieczny astrolabium, szesnastowieczny globus niebieski i kompas z 1665 roku.

6. Przegląd Racławic
Panorama Racławicka Jana Styki i Wojciecha Kossaka to wyjątkowy obraz panoramiczny przedstawiający bitwę pod Racławicami 4 kwietnia 1794 roku. Obraz upamiętnia 100. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej. Praca o wymiarach 15 x 114 m jest wystawiona w specjalnie do tego celu zaprojektowanym budynku. Dzięki środkom artystycznym (perspektywa), jak i technicznym (oświetlenie, sztuczne otoczenie, dostęp do obrazu) widzowie mogą uczestniczyć w niezwykłym spektaklu iluzji.

7. Hydropolis
Hydropolis to centrum edukacji ekologicznej we Wrocławiu, jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Jest to jedyne miejsce w Polsce, które pokazuje prawie wszystkie aspekty wody. Zwiedzający mogą korzystać z prawie 70 interaktywnych urządzeń i udogodnień multimedialnych.

8. Centrum Stulecia
Jest to jedno z najważniejszych dzieł światowej architektury XX wieku. Centrum zostało zaprojektowane przez architekta Maxa Berga i otwarte w 1913 r. z okazji wystawy z okazji stulecia bitwy pod Lipskiem. Jest to budynek zaprojektowany w stylu wczesnego modernizmu, w żelbetonie. Średnica kopuły jest 1,5 raza większa od kopuły Panteonu w Rzymie. Jego waga stanowi tylko 42% masy. Od 2006 roku Centrum jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Sali Odkrywców, stałej multimedialnej ekspozycji w Centrum, prezentowana jest historia jego powstania. Pawilon Czterech Kopuł jest częścią Centrum. Został on zaprojektowany przez wybitnego architekta Hansa Poelziga i zbudowany w latach 1912-1913. Mieściło się tam Studio Filmowe Wroc’aw. Dziś, po kilku dekadach, znów jest to sala wystawowa. Zmodernizowany budynek mieści jedną z najbogatszych i najciekawszych kolekcji polskiej sztuki współczesnej w Polsce i jest częścią Muzeum Narodowego. W pobliżu Centrum Stulecia, w otoczeniu Pergoli, znajduje się jedno z największych źródeł multimedialnych w Europie.

9. Park Szczytnicki
To największy park w mieście. Powstał w 1785 roku jako prywatny ogród, następnie został włączony do parku miejskiego. Jego głównym obiektem zainteresowania jest Ogród Japoński, założony w 1913 roku. Ogród ma oryginalny układ, zmienia się o każdej porze roku, niezmienne są tylko elementy japońskiej architektury. Park Szczytnicki z arboretum, rododendronami, ogrodami różanymi i Ogrodem Japońskim jest uważany za pomnik przyrody Wrocławia.

10. wrocławskie ZOO
Wrocławskie ZOO jest najstarszym i największym pod względem liczby zwierząt zoo w Polsce. W zoo znajdują się historyczne budynki, np. wieża dla niedźwiedzi, budynek dla słoni, dom dla naczelnych oraz nowoczesne budynki, np. Africarium. Jest to unikalny w skali światowej kompleks, prezentujący różne ekosystemy, związane z afrykańskim światem wodnym.

I to wszystko jest obserwowane przez wrocławskie krasnale!