Co warto wiedzieć przed podróżą do Wrocławia?

Przed wizytą we Wrocławiu, jest kilka faktów, które powinieneś wiedzieć.

Jest stolicą województwa dolnośląskiego i czwartym co do wielkości miastem w Polsce. Miasto pełne uroku i historii, do którego musimy dodać atrakcyjność bycia najcieplejszym w kraju.

Strategicznie położony w południowo-zachodniej części kraju, kilka kilometrów od takich miast jak Berlin, Drezno, Praga, Warszawa, Kraków czy Bratysława, do których można dotrzeć samochodem w ciągu zaledwie trzech godzin.

Nazywana Polską Wenecją, otoczona imponującą rzeką Odrą i jej czterema dopływami, które sprawiają, że miasto składa się z 12 wysp i posiada 112 mostów.

Główne atrakcje we Wrocławiu

Budynki wokół placu zostały zbudowane w różnych stylach: centralną część pierścienia zajmuje blok budynków, w skład którego wchodzi Stary Ratusz, Nowy Ratusz oraz liczne domy prywatne. Do rynku prowadzi jedenaście ulic: dwie dochodzące do każdego rogu, dwie węższe drogi i plac Kurzego Targu.

Rynek został założony na prawie magdeburskim w latach 1214-1232, za panowania Henryka I Brodatego. Z biegiem czasu powstały domy patrycjuszy, które w połowie XIV wieku utworzyły zamkniętą konstrukcję. W XIX wieku plac został połączony z torami tramwajowymi, które pierwotnie były prowadzone przez konie, a w 1892 roku stał się elektryczny.

W czasie II wojny światowej rynek został zniszczony, ale wiele z okolicznych budynków zachowało się w dobrym stanie, a po latach zostały odrestaurowane.

A mówiąc o II wojnie światowej, co powiesz na wizytę w Muzeum MovieGate, które zbudowało w środku stary niemiecki schron przeciwlotniczy? Przede wszystkim oprowadzimy po części historycznej wielkiego podziemia, odkrywając zakątki tego tragicznego epizodu w historii miasta.

 

Popularne muzea i miejsca we Wrocławiu

Wrocław obfituje w muzea, co oznacza, że miłośnicy kultury i osoby zainteresowane historią dostaną tu swoje pieniądze. Po pierwsze, na Wyspie Tumskiej znajduje się ważne muzeum archidiecezji, w którym można spojrzeć wstecz na wielowiekową, ekscytującą historię miasta. 

Dużą popularnością cieszy się również Muzeum Narodowe Miasta Wrocławia w dawnym budynku dawnego rządu, Muzeum Miejskie w Pałacu Miejskim we Wrocławiu, Polskie Muzeum Architektury, Muzeum Uniwersyteckie, a także Muzeum Przyrodnicze w Ogrodzie Botanicznym.

Inne popularne zabytki miasta, które również powinieneś był zobaczyć podczas zwiedzania, to na przykład

Synagoga żydowska “Zum weißen Storch” w dawnej żydowskiej czwartej dzielnicy na zachód od Starego Miasta

Budynek dworca, jeśli i tak jeszcze tam nie dotarłeś, jest na pewno atrakcją samą w sobie

63-metrowa wieża wodna w dzielnicy Borek z unikalną platformą widokową

Panorama Racławic w pobliżu Starego Miasta, ogromne dzieło sztuki, które na powierzchni 1710 m² przedstawia zwycięstwo wojsk polskich nad rosyjskimi w 1974 roku.

Hala Stulecia w Parku Szczytnickim, wyjątkowe arcydzieło architektoniczne XX wieku, które podczas koncertów i imprez sportowych może pomieścić do 10 000 zwiedzających. W dużej fontannie przed salą można również co godzinę oglądać pokaz wody i muzyki. Wieczorem jest to wspierane przez kolorowe diody LED, co sprawia, że pokaz jest jeszcze bardziej magiczny.